Blog ve Makaleler

İstanbul’da öğrenci yurdu fiyatları

İstanbul’da öğrenci yurdu fiyatları

Türkiye’nin en fazla öğrenci yurdu olan kenti İstanbul’da güncel öğrenci yurdu fiyatları ne durumda?

 

Yükseköğretimde eğitim gören toplam 1 milyon 288 bin (YÖK 2020 -21 verilerine göre) öğrenci sayısı ile İstanbul, dünyadaki pek çok metropolden daha fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 

Üniversite öğrenci sayısındaki bu hacmi karşılamak söz konusu olduğunda ise elbet İstanbul’daki Öğrenci Yurtları sayısı ve kapasitesi öne çıkıyor.

Son yıllarda İstanbul’da eğitim gören yükseköğrenim öğrencisi sayısı artışına karşın kamu ve özel yurt sayısı ve yatak kapasitesi artışı yetersiz kalıyor.  Bu da üniversite öğrencileri için eğitim dönemi süresinde iyi bir konaklama hizmetini daha önemli hale getiriyor.

Pandemi sürecinin zorlukları, arz talep dengesi ve son dönemde ekonomide yaşanan hareketlilik, bir üniversite öğrencisi için yurtta konaklamanın maliyetine etkileri olabiliyor. Öğrenci yurtları için ise son dönemde sürekli artan işletme maliyetleri, fiyatlandırma anlamında zorluklar yaratıyor.

Tüm dünya gibi ülkemizde de oldukça sıra dışı ve zor bir dönemden geçtiğimiz aşikâr. Dileğimiz bu zor dönemi bir an önce ve en az etkiyle atlatarak, tüm öğrencilerimizin hak ettiği en iyi eğitim sürecine ve başarıya kavuşması.

Başarılı bir eğitim yılı dileklerimizle.